Edirne-Yeni stad projesi

Samet Çağman

Altın Aslan
Administrator
Katılım
18 Şub 2010
Mesaj
74,354
Alınan Beğeni
96
#1
Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, son birkaç yıldır Edirne’nin gündeminde olan 25 Kasım Stadyumu’nun dün itibarıyla TOKİ’ye devredildiğini açıkladı...

Doğan YÜRÜKLER
Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak düzenlediği bir basın toplantısında son birkaç yıldır Edirne’nin gündeminde olan 25 Kasım Stadyumu’nun dün itibarıyla TOKİ’ye devredildiğini açıkladı. Edirne’de başta futbol olmak üzere çok sayıda sportif müsabakanın yapıldığı, resmi bayram kutlamalarının gerçekleştiği stadyum, bundan böyle TOKİ tarafından kendi projelerinde kullanılacak.
İl Müdürü Ocak, makamında düzenlediği basın toplantısında 25 Kasım Stadyumu’nun devrini, “Edirne için hayati önem taşıyan projelerin başlangıcı” olarak değerlendirdi. 25 Kasım karşılığında, TOKİ’nin Edirne’ye 5 bin kişilik spor salonu ve 15 bin kişilik stadyum yapacağını, bu tesislerle de Edirne’nin 20-25 milyon TL’lik spor yatırımı kazanacağını ifade etti. Ocak, “En kısa sürede 5 bin kişilik spor salonu ve 15 bin kişilik stadyumun yapımına başlanacak. Edirne’ye spor kompleksleri olarak ciddi yatırımlar yapılıyor. Edirne’nin bu tesisleri ihtiyacı var. Bu iki tesisin maliyeti 20-25 milyon TL civarında. Edirne yeni spor tesislerine kavuşacak” dedi.
Yapılacak spor tesislerinin yerinin ise henüz netlik kazanmadığı öğrenildi.
Ocak, ayrıca Edirne merkeze okçuluk salonu, iki adet tenis kortu, Lalapaşa’ya spor salonu ve Süloğlu’na da sentetik çim sahası yapılacağını, olimpik yüzme havuzunun da yatırım programına alındığını söyledi.
 

Samet Çağman

Altın Aslan
Administrator
Katılım
18 Şub 2010
Mesaj
74,354
Alınan Beğeni
96
#2
Sedefçi, Edirne Belediyesi meclis salonunda yaklaşık 42 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile bir araya geldi.

Sivil toplum kuruluşu ve derneklerin, toplumun gelişimine olan katkısına değinen Sedefçi, TOKİ’nin Trakya Tarımsal Araştırma mevkisi civarındaki alana inşaat yapma yetkisini aldığını belirtti.

TOKİ’nin inşaatları yaptığını, kendilerinin de yapılacak stadyuma salon yapılmasına olanak sağladıklarını belirten Sedefçi, şöyle devam etti :

“Şu an stadyum ve kapalı salon inşaatı için her şey tamamlandı. Projeleri hazırlanmış vaziyette, seneye ihalesi yapılacak. Edirne’ye FIFA normlarına göre 15 bin kişilik stadyum yapılıyor. Yabancı maçların oynanması olasılığı da söz konusu. Yanında kapalı salonumuz, olimpik yüzme havuzu, tenis kortları olacak. Edirne’mizin gençlerine sporcularına ve spora gönül verenlere bir kompleks hediye ediyoruz. Ben bu konuda etkili değilim ama belediye başkanı olarak emek verdim, uğraştım. Vali bey ve il spor müdürümüz katkı yaptı. Bu işi beraberce başardık. Edirne, güzel bir tesise kavuşacak .”

“Stadyum Alanı Dönüşüm Projesi”

Sedefçi, TOKİ’nin 25 Kasım Stadyumunun bulunduğu alanı, Trakya Tarımsal Araştırma mevkisi civarındaki alana yeni stadyum yapma karşılığında aldığını söyledi.

Stadyumun bulunduğu alana, “Stadyum Alanı Dönüşüm Projesi’ yapmak istediklerini belirten Sedefçi, şöyle konuştu :

“Bu proje kapsamında bu alanı amfi tiyatrolar, kafeteryalar, oturma mekanları, spor alanları olan bir yer haline getirmek istiyorum. Planlarımızı yaptık, bunu belediyenin talebi olarak sunacağız. İnşallah sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle TOKİ’nin oraya başka işler yapmasına engel olmak şartıyla kamuoyunun baskısıyla bunu buraya yaparız. TOKİ burasını belediyemize versin, 1 yıl içerisinde tamamlamaya hazırım. Bu projeyi sunacağız ve olursa 22 dönümlük çok güzel bir kent parkı olacak.”